Kyje – slavnostní otevření opravené roubené školy
Během opravy místní roubené školy vystavěné roku 1874 za císařství rakousko-habsburského, která dnes slouží jako obecní úřad, byly nalezeny historicky a místopisně významné exponáty mapující nejen historii školy, ale také mnoho významných událostí až do roku 1962.
Škola v Kyjích byla vysvěcena a otevřena roku 1875. Zpočátku ji navštěvovalo kolem dvaceti žáků. Prvním učitelem, který zde působil byl Josef Buřil. Učitelé měli těžké podmínky a často, v zejména době válek museli doslova chodit po staveních a prosit o jídlo. Škola zde fungovala do roku 1962 pro děti od 6 do 12 let.
Kyje mimo jiné také udělily čestné občanství našemu první prezidentu Tomáši G. Masarykovi.
„Díky odkazu Marie Terezie ve smyslu zavedení povinné školní docházky byla i místní škola zpočátku podporována a to nejen ve smyslu výstavby, ale také vzdělávání pro „záchranu českého dítěte“. Místní škola obdržela mnoho ocenění a čestných uznání. Stará triviálka dnes slouží jako obecní úřad, je zde klubovna a společenský sál.
Události se zúčastnilo mnoho lidí, přišli rodáci a také bývalí žáci školy, z nichž nejstarší je v požehnaném věku 81 let. Zdejší budova školy je odkazem a přínosem pro další generace, které by se o ni měly starat a podle potřeby ji renovovat.
Součástí expozic byla také výstava původního divadelního spolku v Kyjích, která byla připravena v prostorách klubovny. Místní škola a její odkaz patří mezi významné historické milníky.
Bc. Hana Vítová